Haber

Son Dakika Haber: İsveç’in NATO Katılım Protokolü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanarak TBMM’ye gönderildi

İsveçNATO’ya katılım protokolü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanarak TBMM’ye gönderildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PROTOKOLÜ İMZALADI

İsveç NATO’ya üyelik sürecine ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Katılım Protokolünü imzaladı. İrtibat Bürosundan yapılan açıklamada, ” İsveç“NATO Katılım Protokolü, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 23 Ekim 2023 tarihinde imzalanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu.”

TEMMUZ AYINDA ANLAŞMA YAPILDI

Temmuz ayında Türkiye, İsveç ve NATO arasında yapılan üçlü toplantı sonrasında yapılan açıklamada, Türkiye’nin İsveç’in NATO Katılım Protokollerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunacağı, İsveç’in ise Türkiye’nin katılım protokollerini Avrupa Birliği’ne sunacağı belirtildi. (AB) üyelik sürecinin canlandırılması çabalarına destek verileceği bildirildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “İsveç, Güvenlik Komitesi’nin ilk toplantısında, tüm karşı mücadelenin temeli olarak Üçlü Mutabakat Anlaşması’nın 4. unsuru da dahil olmak üzere tüm unsurlarının tam olarak uygulanmasına yönelik bir yol haritası sunacak. Terörün türleri ve tezahürleri İsveç, YPG/PYD ve Türkiye FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek vermeyeceğini yineler Türkiye ve İsveç, terörle mücadelede işbirliğinin İsveç’in NATO’ya katılmasından sonra da devam edecek uzun vadeli bir çaba olduğu konusunda hemfikirdir .

İSVEÇ, TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİK SÜRECİNE DESTEK VERECEK

Genel Sekreter Stoltenberg ayrıca NATO’nun terörizmin her biçimini ve tezahürünü kategorik olarak kınadığını da teyit etti. NATO, tarihinde ilk kez Terörle Mücadele Özel Koordinatörü statüsünün belirlenmesi de dahil olmak üzere bu alandaki çalışmalarını önemli ölçüde hızlandıracaktır. Müttefikler arasında savunma ticareti ve yatırımları üzerinde hiçbir kısıtlama, engel veya yaptırım olmaması gerektiği ilkesine bağlıyız. Bu tür sorunların ortadan kaldırılması için çalışacağız. İsveç, Türkiye’nin, Türkiye-AB Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve vize serbestisi de dahil olmak üzere AB üyelik sürecinin yeniden canlandırılması yönündeki çabalarını aktif olarak destekleyecektir. “Bu temelde ve Avrupa-Atlantik bölgesinin caydırıcılık ve savunma ihtiyaçları bağlamında Türkiye, İsveç’in Katılım Protokollerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne havale edecek ve bunların onaylanmasını sağlamak için Parlamento ile yakın işbirliği yapacaktır.”

habersilifke.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu