Teknoloji

Microsoft, 30 yıldır her Windows’ta bulunan efsane uygulamayı sonlandırmaya hazırlanıyor

Microsoft, Microsoft Write adlı başka bir metin editörünün halefi olan WordPad’i ilk kez 28 yıl önce duyurdu. WordPad, o dönemde Microsoft’un en yeni ve en kusursuz işletim sistemi olan Windows 95’in bir bölümü olarak sunuldu. O zamandan beri WordPad, Windows’un tüm sürümlerinde mevcuttu ve kullanıcıların kullanımına sunuldu. RTF, DOC, ODT ve diğer bazı popüler formatlara destek ekleyerek temel metin düzenleme yeteneklerini sunmaya devam etti. Ancak Microsoft, ilk çıkışından neredeyse otuz yıl sonra WordPad’i sonlandırmaya hazır gibi görünüyor.

Microsoft, resmi evraklarını WordPad’in kullanımdan kaldırıldığını bildiren bir bildirimle güncelledi. Şirket, WordPad artık geliştirilmiyoryeni özellikler veya güncellemeler almayacağını ve gelecekte bir Windows güncellemesinin alınacağını programı işletim sisteminden kaldıracağını söylüyor: WordPad artık güncellenmiyor ve Windows’un gelecekteki bir sürümünde kaldırılacak. .doc ve .rtf gibi zengin metin formatlarını kullanan belgeler için Microsoft Word’ü, .txt gibi düz metin belgeleri için ise Windows Not Defteri’ni öneriyoruz.

Neyse ki çok sayıda birinci ve üçüncü taraf WordPad alternatifi var. Temel metin düzenleme için Not Defteri’ni kullanabilir ( Uygulama yakın zamanda sekmeli bir arayüze ve otomatik oturum kaydetme özelliğine kavuştu. ) veya Microsoft Word gibi daha gelişmiş düzenleyicilere geçebilirsiniz. Microsoft Word, web üzerinde ücretsiz olarak veya Microsoft 365 aboneliğiyle bağımsız bir uygulama olarak kullanılabilir.

Microsoft’un Windows’tan kaldırdığı tek bileşen WordPad olmayacak. Şirket yakın zamanda Unutulan sesli asistan Cortana’yı sonlandırdı ve Microsoft, Temel Teşhis Aracının (MSDT) sona erdiğini duyurdu. Ayrıca Microsoft, Windows 11’i daha güvenilir hale getirmek için eski Aktarım Katmanı Güvenliği protokollerini de yakında devre dışı bırakacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu