Haber

Katar ve ABD Gazze Şeridi’ndeki Durumu Görüştü

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Pir Muhammed bin Abdurrahman Al Thani, ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile İsrail bombardımanı altındaki Gazze Şeridi’ni ve Hamas’ın elindeki tutuklular konusunda arabuluculuk konusunu görüştü.

Katar’ın resmi ajansı QNA’da yer alan habere göre Al Thani, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile telefon görüşmesi yaptı.

Gazze’deki gelişmelerin ele alındığı toplantıda, Gazze Şeridi’nde çatışmaların artmasının yaratacağı tehlike ve bir an önce ateşkes sağlanmasının önemine değinildi.

Al Thani ve Blinken ayrıca Gazze Şeridi’nde esir tutulanların serbest bırakılmasına yönelik arabuluculuğa ilişkin gelişmeleri de ele aldı.

Katar Dışişleri Bakanı Al Thani, Gazze’deki Filistinlilere insani yardımın kesintisiz ulaştırılması için Refah Sınır Kapısı’nın sürekli açık tutulmasının önemine dikkat çekti.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 312’si asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında 3 bin 457’si çocuk, 2 bin 136’sı kadın olmak üzere 8 bin 306 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 bin 48 kişinin de yaralandığını bildirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 122 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli de yaralandı.

İsrail bombardımanında Gazze’de 35, Lübnan’da ise 1 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri durma noktasına geldi.

İsrail ordusu, 26 Ekim’den itibaren sınırlı kara operasyonlarını genişletmeye başladı ve hava saldırısının dozunu daha da artırdı.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda şu ana kadar 48 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

haber-gursu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu