Haber

ABD’deki silahlı saldırıda 18 kişi öldü

YENİ ABD’nin Maine eyaletinde 18 kişinin ölümüne yol açan silahlı saldırıdan sorumlu tutulan Robert Card’ın lisanslı ateşli silah eğitmeni olduğu bildirildi.

Maine Valisi Janet Mills, düzenlediği basın toplantısında, halen arandığını belirttiği şüphelinin Lewiston kentinde gerçekleştirdiği silahlı saldırılarda dün gece 22 olduğu bildirilen ölü sayısını 18’e çıkardı.

Maine eyaleti ordu kayıtlarında 40 yaşındaki Card’ın “2002 yılında ABD Ordusu’nda eğitim aldığı ancak herhangi bir savaşta görev almadığı” belirtilirken, Ordu Başarı Madalyası gibi ödüller aldığı da belirtildi. Askerdeyken İnsani Hizmet Madalyası, Milli Savunma Hizmet Madalyası ve Ordu Hizmet Şeridi.

Maine Bilgi ve Analiz Merkezi tarafından yayınlanan bültende, Card’ın “lisanslı ateşli silah eğitmeni olduğu ve orduda petrol tedarik uzmanı olarak çalıştığı” paylaşıldı.

2001-2004 yılları arasında Maine Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi alan Card’ın silahlar konusundaki profesyonelliğine dikkat çeken Amerikan medyasında, şüphelinin “Akıl sağlığı sorunu olan ve kendisine ateş açmakla tehdit eden bir kişi” olduğu kaydedildi. Maine’deki Ulusal Muhafız Üssü.”

Biden bayrakların yarıya indirilmesini istedi

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre ABD Lideri Joe Biden, “25 Ekim 2023’te Lewiston, Maine’de işlenen anlamsız şiddet eylemlerinin kurbanlarına saygı göstergesi” olarak bayrakların yarıya indirilmesi talimatını verdi. “

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, Maine’deki toplu silahlı saldırı haberini “yürek burkan” olarak nitelendirirken, kongreye herhangi bir eylem önerisinde bulunmadı.

Maine polisi dün gece, Leviston kentinde kimliği belirsiz bir şüphelinin 3 farklı bölgede insanlara ateş açması sonucu 22 kişinin öldüğünü, 60’a yakın kişinin de yaralandığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu