Haber

ABD: Suriye’de üst düzey El Kaide lideri hedef alındı

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) yaptığı yazılı açıklamada, Suriye’nin kuzeybatısında üst düzey bir El Kaide liderine saldırı düzenlediklerini duyurdu.

CENTCOM’un resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “3 Mayıs 2023 yerel saatle 11:42’de ABD Merkez Komutanlığı, Suriye’nin kuzeybatısında üst düzey bir El Kaide liderini hedef alan tek taraflı bir saldırı düzenlemiştir. Operasyonla ilgili ayrıntılar ortaya çıktıkça kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.” kelimeler kullanıldı.

‘HAVA SALDIRISI GİBİ ÜÇ PATLAMA DUYDUK’

CENTCOM’un açıklamasında görüşleri paylaşılan CENTCOM Sözcüsü Michael “Erik” Kurilla, “Bu operasyon, CENTCOM’un bölgeye ve IŞİD ile El Kaide’nin kalıcı olarak ortadan kaldırılmasına yönelik güçlü taahhüdünü yeniden teyit ediyor” dedi.

Reuters haber ajansına göre, bölge sakinleri hava saldırısı olduğunu düşündükleri üç yüksek sesli patlama duyduklarını söylediler. İddiaya ilişkin açıklama yapan Beyaz Baretliler, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de kimliği belirsiz bir insansız hava aracının saldırı düzenlediğini ve bir koyun çobanını öldürdüğünü savundu.

ERDOĞAN ‘IŞİD LİDERİNİ ÖLDÜRDÜK’ ​​DEDİ

CENTCOM’un El Kaide’yi hedef alan saldırısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın IŞİD lideri Ebu Hüseyin el-Kureyşi’nin Suriye’de Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından öldürüldüğünü açıklamasının ardından geldi. Türkiye, Kureyş’in öldürüldüğünü açıklarken, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı sözcüleri, Kureyş’in şu anda öldüğünü teyit edemediklerini söyledi. (DIŞ HABERLER)

habercanik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu